top of page

Aštangová praxe každý den - jak na to?

Aktualizováno: 24. 3. 2020

Mnoho z nás se ocitlo v domácí karanténě. V hodně různorodných a sotva srovnatelných nastaveních a podmínkách, takže rozhodně nepředpokládám, že to nutně znamená víc volného času. Rozhodně ne pro všechny. Ale někteří mohou ocenit návod, jak do svého života nechat vstoupit aštangu na každodenní bázi a pro ty je tento text určený.


Každodenní aštangová praxe mě provázela životem několik let. Pak jsem se otevřela dalším pohybovým školám a vlivům a dělím čas mezi aštangu, terapeutickou jógu a různé formy somatiky. Ke každodenní aštanze se pravidelně vracím v kratších časových úsecích v létě, nebo v prosinci, když je víc volna. Teď cítím, pokud mi to zdraví dovolí, že opět nastává čas pro znovuoživenní aštangové praxe v každodennosti.


Aštanga se doporučuje cvičit šestkrát v týdnu s tím, že jeden den je určený odpočinku. Jako učitelka jógy vidím, kolik studentek a studentů si buduje smysluplné aštangové praxe, cvičí jednou i několikrát týdne, ale ne nutně zakusili tu šestidenní nálož. A myslím, že je to úplně v pořádku. Ale teď se přeci jen otevírá příležitost něco takového uskutečnit, takže tady je několik tipů:


AŠTANGA SE TRADIČNĚ PRAKTIKUJE RÁNO

Pokud to jen trochu jde, cvičte ráno nebo dopoledne. Pro každého je ráno něco trochu jiného, berte to podle sebe. Aštanga je postavená tak, že rozproudí celý organismus a to se zkraje dne může hodit. Večer si pak můžete dopřát nějaké relaxační, zklidňující cvičení. Nicméně to neznamená, že přes to nejede vlak, berte to jako doporučení vycházející z toho, že vás dynamické ranní cvičení může podpořit v průběhu celého dne.


POSTUPNĚ A POZVOLNA

Do každodenního cvičení vplouvejte postupně. Není nutné zacvičit každý den celou sérii. Alespoň zpočátku si dopřejte pozvolný nástup . Vnímejte, jak se cítíte bezprostředně po cvičení, jak se cítíte večer a další den ráno před cvičením a podle toho upravujte rozsah a intenzitu praxe. Nemá smysl se během tří dnů zničit a další tři dny se z toho dávat do kupy. Navíc náš nervový systém si to bude pamatovat a při další cestě na podložku nás nutně nemusí podpořit. Pokud jste dlouho necvičili, klidně začněte "úplným základem" (viz níže) a postupně pozice přidávejte. Pokud máte pravidelnou praxi, dělte třeba sérii/série zpočátku na půl. Jak to celé poskládat. o tom podrobně později.


MĚJTE ZÁMĚR, NE PLÁN

Vytvořte si klidně nějakou představu, kolik času chcete praxi věnovat a co bude asi probíhat (viz kontinuita cvičení níže), ale nedělejte z toho cíl nebo plán, který budete naplňovat. Hlavně se prosím vyvarujte situace, kdy budete cítit povinnost něco odcvičit. Vnímejte jak se cítíte a podle toho cvičte, pokud se pustíte do každodennosti, berte to jako příležitost se naučit vycházet se sebou v klidu a míru. Nepřekonávejte se, nezatínejte zuby. Netvořte si nějakou další povinnost, která vás bude omezovat. Hýbejte se, dýchtejte a užijte si to.KONTINUITA CVIČENÍ

Kontinuita je mocný nástroj. Pokud se pro každodenní praxi rozhodnete, zkuste vytrvat. Netluče se trochu s tím, co píšu výš? Ani ne. Jsou dny, kdy se budete cítit těžce nebo rozbolavěle, nebo budete mít jenom chvíli času. Pak si dejte úplný základ. Sem patří pozdrav slunci A (3-5x) a tři závěrečné sedy, nebo pozdrav slunci A (3-5x) a pozdrav slunci B (3-5x) a tři závěrečné sedy a/nebo krátká relaxace. To máte za cca 10-20 minut i s krátkou závěrečnou meditací/relaxací. Tento úplný základ můžete rozšířit o nějakou jemnější verzi závěrečných pozic (tělo zřejmě nebude tak rozhýbané a otevřené pro plné verze závěrečných pozic) a o něco delší relaxaci.


Připomeňme si tady strukturu aštangové praxe

Pozravy slunci (A+B) - základní stojené pozice (padanghustásana až paršvotanásana)- série - závěrečné pozice - relaxace


Pozdravy slunci a relaxace celou strukturu rámují. Pozdravy slunce nás rozproudí a zároveň nevytváří na tělo žádné tlaky ve smyslu výdrže v pozicích. Pro tělo je jednodušší přecházet mezi pozicemi než v jedné setrvávat. Prostě si mezi pozicemi plujeme. Pokud by jediná výdrž v pozdravech slunci (pes hlavou dolů) byla z jakéhokoliv důvodu moc, nahraďte spodního psa pozicí dítěte. Uvolnění páteře, hlavní důvod zařazení psa hlavou dolů, obsahuje také, i když v trochu jiné formě. Závěrečná šavásana přináší zklidnění, uvolnění, prožitek bdělé mysli. Nevynechávejte ji. Snad jen v případě opravdu toho nejstručnějšího cvičení, které by obsahovalo pár pozdravů slunci a tři závěrečné sedy. Každopádně nikdy nevynechávejte nějakou formu závěrečného zklidnění. Posilujete nervový systém. Zaslouží si to stejně jako svaly.


Pozdravy slunci a základní stojné pozice sdílí všichni praktikující, pak se "rozcházejí" do svých sérií a opět se všichni potkáváme při závěrečných pozicích a relaxaci.


V rámci postupného přidávání zařaďte za pozdravy základní stojné pozice a pak můžete buď přejít na závěrečné pozice, nebo přejít k první či druhé sérii a opět uzavřete závěrečnou sekvencí a relaxací.


I zevnitř jedné série lze přidávat postupně. Když se pustíte do první série, nemusíte hned zacvičit všechny pozice (někteří ani všechny neznáte). V rámci kontinuity ale ideálně buď přidávejte nebo navažte druhý den tam, kde jste první den skončili.


Příklad navazování : v pondělí si dáte z první série pozice ve stoje (u.h.padangustásana až bojovník 2) a v úterý na základní stojné pozice navážete pozicemi první série v sedě (tzn. od dandásany až třeba po jana sirsasanu). Jde o to, abyste se dostali ke všem pozicím a neuvízli v opakování pořád těch samých ásán, pokud budte mít omezený čas/sílu. Tak si můžete v průběhu několika dnů zacvičit všechny pozice z jedné série. Můžete zvolit i kumulativní model a každý den něco přidat a přitom nic neubrat, pokud to tak budete cítit. Kumulativní model by mohl vypadat takto: Pondělí: stojné z první série, úterý stojné + začátek v sedě, středa stojné + první půlka první série v sedě atd.


STŘÍDÁNÍ SÉRIÍ

Pokud cvičíte první i druhou sérii, střídejte je: jeden den první série, druhý den druhá série, třetí den první série atd. V rámci času či pozvolného nástupu si můžete rozdělit série do více dnů. Například u první série - první den si zacvičíte pozdravy + základní stojné pozice + první sérii do navásány a druhý den pozdravy + základní stojné pozice + druhou půlku první série. Obdobně můžete pracovat s druhou sérií, zacvičíte si pozdravy slunci, základní stojné pozice a pak si můžete druhou série dělit na záklonovou část/hluboké otevírání kyčlí/silové pozice. Pokud si série dělíte, tak odcvičte vždy celou sérii a pak prostřídejte. Například první a druhý den první série a třetí a čtvrtý den druhá série.


ZÁVĚREM Možná to působí komplikovaně, ale to jenom na papíře, až se do toho pustíte, věřím, že to brzy vtělíte a porozumíte. Přála bych si, aby to bylo pro vás užitečné čtení, případné nejasnosti a otázky ráda objasním, pokud budete mít chuť sdílet své zkušenosti, uvítám to, napište do komentáře, nebo na facebook nebo ailem.


P.S. Aštangové taháky:

Pozdravy slunci, základní stojné pozice, první sérii a závěrečné pozice v provedení Johna Scotta a Eddie Sterna najdete na jednom místě tady.Practice and all is coming...


187 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Commentaires


bottom of page