top of page

Jóga pro Amazonii

čtvrtek 5.9. 2019 10:30 - 11:30

Kampa

yoga for the amazon.jpg

Ve čtvrtek proběhne Globální den akcí pro Amazonii. Moje kamarádka Iara, která pochází z Bolívie a osud Amazonských deštných pralesů jí leží na srdci už dlouho, mě přizvala, abych spolu s ní pořádala v tento den Jógu pro Amazonii. S Iarou mě spojuje zájem o jógu, somatiku a pohyb vůbec a taky potřeba najít nové pohledy, cesty a spojenectví v době klimatické krize.

Není to vlastně poprvé, kdy spolu Jógu pro Amazonii pořádáme. Iara učila benefiční lekce pro Amazon Watch a já jí pomáhala organizačně v Akashe.  Zatímco dřív šlo především o probuzení pozornosti k tématu, dnes má Amazonie pozornosti dost. Alespoň té mediální. Můžeme se dočíst o devastujícím vlivu nadnárodních firem, bezohledné politice současého prezidenta, která vše roztočila do větších obrátek, o odlesňování, zahřívání planety atd. A možná stejně jako já cítíte bezmoc tváří v tvář takovým informacím. 

Skrze jógu a meditaci si mnozí z nás ověřili, že pozornost je klíč. Praxe s pozorností odemyká cestu k vnímání těla, plynulejšímu a svobodnějšímu pohybu, jasnější a lehčí mysli. Vztah mezi pozorností a kvalitou prožitku, pohybu, vnímání pak zkoušíme více či méně úspěšně přenášet do každodenních životů, protože proto to vlastně na té podložce všechno děláme. 

Pojďme při společné  čtvrteční praxi zaměřit pozornost na změny, které se v současné době dějí na globální úrovni. Nenechme se znehybnět množstvím informací, názorů, postojů, ani představou, že se rozdhoduje na tak vysokých patrech, kam nedohlédneme. Každý může přinést do světa nějaký rozdíl. Cvičit budeme tedy se záměrem se  spojit se nejen se sebou samotnými, ale s Tím vším, co nás obklopuje, čeho jsme součástí. A také se ze setkání může stát  potenciální impuls k něčemu dalšímu. Skrz prožitek můžeme zkusit vzniklou energii a zaměření přetavit v něco, co bude dávat smysl na osobní rovině a zároveň to bude mířit ven, ve prospěch udržitelnosti, rozmanitosti a spravedlnosti.

 

Nemyslím si totiž, že existuje konkrétní recept, jak se k situaci postavit, jak smysluplně jednat (nebo jakého jednání se zdržet). Žádný takový recept nemám zatím ani pro sebe, natož abych ho mohla nebo chtěla rozdávat. Myslím, že ten recept si každý musí sestavit sám podle svého naturelu, možností, schopností, zájmů. Jde o hledání cest a způsobů, jak se do záchrany planety zapojit. V tomhle ohledu mě hodně inspiroval text, který najdete na konci  (díky Iaro). Jen k té úplně první větě -  za sebe bych to modlení nahradila třeba živým a hlubokým spojením, vztahováním se...na modlení a uctívání já moc nejsem. Hodně v tom textu oceňuju právě ten důraz na to, že jsme každý jiný, takže ty  cesty nám nikdo nenalinkuje, musíme je najít sami. Stojí za to hledat způsoby jak jednat, spíš než jen přihlížet jednání jiných. Což mě přivádí ke slovům mé učitelky pohybu a tance Reny Milgrom, kterými bych text uzavřela: Je důležité mít vyjasněný záměr. Pokud záměr mít nebudete, vězte, že se vždycky najde někdo, kdo s vámi nějaký záměr bude mít.

May all of us hold the Amazon in our prayers.
May all of us look more deeply at how we are living.
May all of us contribute to those organisations directly serving those on the front lines of this catastrophe.
May all of us fund tropical reforestation as a core element of our lives. You can do that here.
May as many of us that are ready to rebel on behalf of life stand with the rebellion.
May all of us look deeply into our own souls and ask what it is that we are uniquely able to bring to the world at this time. Your gifts are needed.

 

Clare Dubois founder of TreeSisters, women seeding change

https://www.treesisters.org/

 

bottom of page