top of page

Prožitková anatomie a dynamická jóga: dech

28.5.-25.6.

čtvrtek 17:45 - 19:15

Tento kurz je určený všem, kdo mají zájem o hlubší vhled do principů pohybu a dechu, zúčastnit se mohou zvídaví začátečníci i pokročilí praktikující. Tématem kurzu je dech. Bude nás zajímat obousměrný vztah mezi pohybem a dechem. Zaměříme se na to, jak můžeme dechem podpořit jógové pozice (vstup do pozic i setrvání) a zároveň budeme zkoumat, jak jógové pozice mohou otevírat dechové prostory v těle a podpořit volné plynutí dechu.


Anatomii si můžeme představit jako suchou disciplínu, tlustá skripta a obrázky s latinskými popisky. Pokud spojíme anatomii s prožitkem, tzn. necháme se vést prožitkem, ale zároveň zkoumáme své tělo zevnitř pomocí jednoduchých cvičení a pozornosti, otevře se nám celá nová perspektiva vnímání vlastního těla a cvičení jógy.


Při praxi dynamické jógy je obtížné zaměřit pozornost k subtilnějším aspektům pohybu a tak snadno přeneseme do cvičení nejrůznější dechové a pohybové stereotypy z každodenního života. Tento kurz vás hravou formou provede základními anatomickými a biomechanickými principy pohybu a dechu.

Při prožitkové anatomii se budeme opírat o somatiku (prožitek) a  ideokinezii, tedy metodu, která spojuje představivost a prožitek s principy fyziologického nastavení těla ve výdrži i v pohybu, průpravné a uvolňovací a dechové techniky. Kurz je určený pro všechny stupně pokročilosti, u každé probírané pozice představím přípravné a plné verz

 

reverse tree.jpg
bottom of page