top of page

Sanskrtský výraz vinjása má více významů. My se zde zaměříme především na vinjásu jako způsob vázání jednotlivých jógových pozic dohromady tak, aby pohyb plynul spolu s dechem. Vinjása je tu metaforou plynutí. Při práci na složitějších přechodech použijeme také další princip vinjásy, který nás učí vstupovat do komplexnějších pohybových vzorců skrze jejich postupné budování od jednoduššího ke složitějšímu.

Workshop je tak otevřený všem zájemkyním a zájemcům o silovější a rozhýbanější jógovou praxi, při které ale nerezignujeme na vědomý pohyb, plynulost a pozornost. Budeme pracovat s gravitací a těžištěm, abychom tělo nesli prostorem s lehkostí a bezpečně. Inspirovat se budeme některými klasickými (přískoky a odskoky v pozdravu slunci) i méně známými přechody mezi pozicemi, které se používají v aštanga józe. Nicméně znalost této metody není pro seminář nutná.

 

Seminář je určen pro všechny stupně pokročilosti. Každá vinjása může být upravena podle fyzických možností praktikujících. Nejde o to, abychom se někam procvičili a pak začali cvičit plynuleji. Plynulost cvičení není rozhodně výsadou fyzicky zdatných jedinců, je to možnost, jak se hýbat, kterou si může zvolit každý bez ohledu na to, kde se zrovna v joze nachází. K budování síly a obratnosti tyto dynamické přechody ale výrazně přispívají.

Pokud pečujeme o přechody mezi pozicemi, tedy provádíme je vědomě, s lehkostí a tak, aby nám pomohly následnou pozici zaujmout, cvičení se stane usebranější a mysl nikam neutíká, zůstává spojená s pohybem a dechem. Můžeme tedy také říct, že i dynamické přechody ve svém výsledku pomáhají zklidnit mysl a ponořit se ještě o něco hlouběji do jógové praxe.

bottom of page