POHYB A DECH S POZORNOSTÍ
JÓGA, ČHCHI-KUNG A SOMATIKA NA VLNĚ DECHU
LEKCE, SEMINÁŘE A POBYTY S ALICÍ ČERVINKOVOU
Podrobný program jógových dílen Dibbavána 2016
kompletní program najdete zde
Témata jednotlivých jógových dílen:
Pátek 1.7. (začínáme ve 20:00)
Zklidnění, uvolnění a meditace: jóga jako výživa pro tělo i duši
Úvodní lekce bude jemná, terapeutická. Naladíme se na místo, kde budeme trávit čas, na své tělo a pocity. Mnoho z nás žije s tím, že vše musíme zvládnout sami, nakládáme na sebe spousty očekávání a to vede k neklidu a nespokojenosti. Začátek léta úplně vybízí k tomu takový přístup k životu opustit a nacházet více lehkosti a hravosti pro řešení životních situací. V jemné vinjáse i v delších výdržích v pozicích uvolníme tělo i mysl. Zařadíme také houpavé, krouživé a vlnivé pohyby, které vyživují tělo a vedou ke zklidnění. Lekci uzavřeme kratší vedenou meditací a delší relaxací.
Sobota 2.7. Pánev a pánevní dno
Pánevní dno hraje zásadní roli pro pohyb, rovnováhu i správné držení těla. Proto tímto tématem otevíráme soustředění. Také porozumění postavení pánve je klíčové nejen pro stavění jógových pozic, ale také pro takové držení těla, kdy bude páteř vzpřímená bez úsilí. Na této dílně prozkoumáme, nakolik jsme na své pánevní dno napojení, jak s ním můžeme pracovat směrem k jeho uvolnění i zpevnění. Zapojené, nebo lépe živé pánevní dno je klíčovým předpokladem pro zapojení múla bandhy, svalového i energetického zámku, který používáme v aštanga józe jako jeden ze základních principů pro stavění pozic i pro vinjásy, přechody mezi pozicemi.
Neděle 3.7. Střed těla (zpevnění - uddijána bandha a uvolnění bederních svalů)
V této lekci se zaměříme na hluboký střed těla, který mnozí znají pod populárním pojmem "core". Také si vyzkoušíme některé cviky na jeho zpevnění, ale mimo to nás bude zajímat souvislost mezi zapojením středu a dechem a také hluboké uvolnění středu těla. Svalové uvolnění je totiž výchozím předpokladem pro to, abychom mohli svaly vědomě zpevňovat. Pokud nechceme sevření, se středem těla pracujeme oběma směry. Na to se v dynamických jógových přístupech často zapomíná a výsledkem může být rigidní držení těla i pozic.
Pondělí 4.7. Rovnováha v pohybu i ve výdrži I.
Úterý 5.7. Rovnováha v pohybu i ve výdrži II.
Rovnováha je tak zajímavý fenomén, že jí budeme věnovat hned dva odpolední bloky. Rovnováhu chápu jako proces, to znamená, že rovnováhu nedržíme, ale neustále ji obnovujeme. Když balancujeme, neustále vyrovnáváme naše těžiště se zemským gravitačním polem. Budeme se tedy hodně věnovat práci s těžištěm. Zároveň je rovnováha proces, který je velmi nápomocný při zklidňování mysli. Zkuste si stát na jedné noze a přemýšlet o životě:) Rovnovážené pozice nám tedy napomáhají být tady a teď a rozvíjejí naše koordinační schopnosti, které můžeme využít i v každodením životě.
Stojné balanční pozice, rovnovážné přechody mezi pozicemi, vinjása
Středa 6.7. Vzhůru nohama dynamicky i terapeuticky - stoj na rukou, předloktí a na hlavě (širšásana a její variace 2. série)
Na této dílně budeme pokračovat v rovnovážných pozicích, tentokrát se ale navíc převrátíme a budeme sledovat svět vzhůru nohama. Budeme se věnovat stojím na rukou, předloktí a na hlavě (zde i nejrůznějším variacím z 2. série)
čtvrtek 7.7. Záklony a rotace
Závěr soustředění bude patřit rotacím a záklonům. Rotace použijeme především pro mobilizaci a uvolnění páteře, aby se nám šlo lépe do záklonů. Projdeme všechny záklony z druhé série, v jemné terapeutické i v dynamičtější verzi. V systému aštanga jógy jsou záklony chápané jako cesta jak odblokovat a pročistit nervový systém.