top of page
Les očima, rukama a pohybem
Alice Červinková, Darjan Hardi, Klára Zahrádková
speciální host: Alžběta Wolfová

17. - 25.7.2023
lze přijet na libovolný počet dnů
tree-gd3ca23dd7_1920.jpg

 

Tento pobyt bude kombinovat cvičení jógy ve vzdušném prostoru bývalého seníku v meditačním centru Dibbavana s výpravami do lesa.  Výpravy to budou nejen pohybové, zapojíme také smysly a ruce.

V lese obvykle chodíme, přemýšlíme nebo sníme, sbíráme lesní plody a  odpočíváme. To všechno budeme dělat taky, ale zároveň mnohem víc. Základnou našich výprav bude meditační centrum Dibbavana, které stojí na konci vesnice, hned u lesa.

Dibbavana je vlastně typická chalupa upravená tak, že dobře funguje jako centrum pro společné cvičení a meditaci a zároveň jste prostě na chalupě: zápraží, bývalý kozí chlívek porostlý psím vínem, bylinky,  plaňkovej plot. Dibbavana je situovaná na kraji malé vesnice u lesa, na kopci nad řekou. Je zasazená v malebné krajině a samo místo má silnou atmosféru.

K programu:

Na podložce

Den otevřeme a zavřeme na jógové podložce, ráno pohybem a večer relaxací a meditací. Na jógové podložce se budeme věnovat zkoumání a hledání takových pohybů a pozic, které nás podpoří v lehkosti pohybu v terénu lesa.  Zaměříme se na pozice pro sílu a stabilitu, budeme rozvíjet opory, vnímavost, práci s prostorem a rovnováhu.

V lese

V průběhu dne se vydáme do lesa, společně i o samotě.  Využijeme jeho členitost a rozmanitost: stromy, kmeny i kameny k rozvíjení pohybu a rovnováhy. Les ale neproměníme v tělocvičnu, spíš se v něm budeme pohybovat nejen po cestách, což nás přiměje přizpůsobit pohyb terénu, hledat způsoby jak využít váhu těla, těžiště, opory končetin. Budeme ohledávat prostor lesa tělem i pohybem, stávat se jeho součástí. 

Tvořivým způsobem se zapleteme s lesním společenstvím. S nalezeným materiálem vytvoříme dočasné výtvarné objekty, zvukové záznamy či situace. Bude to hodně otevřené a hravé, nepůjde nám o to vytvořit a hodnotit artefakty, stejně jako nesoutěžíme v pohybu. Průvodci touto částí setkání s lesem budou Klára Zahrádková a Darjan Hardi.

Klára absolvovala studium v Ateliéru ilustrace a grafiky na UMPRUM. Věnuje se ilustraci, autorské knize a grafickému designu. Jako grafička a výtvarnice spolupracuje s českou experimentální hudební scénou. Spolu-vede Xao - knihkupectví, galerii a malé nakladatelství zaměřené na obrazové knihy, současnou ilustraci a komiks.

Darjan absolvoval studium v Ateliéru ilustrace a grafiky na UMPRUM a bratislavské VŠVU. Věnuje se kresbě, fotografii a grafickému designu. Ve své tvorbě tato média spojuje a zkoumá skrze film, prostor a digitalní formát.

Budeme se zabývat i vztahem těla a okolního prostředí a do tohoto zkoumání nás uvede a vyladí sociální antropoložka Alžběta, která se ve své výzkumné praxi věnuje zejména antropologii těla a v současné době vztahu těla a přírodního prostředí. Co to je ekologické tělo?  V principu žijeme ve vztahu vzájemné závislosti na okolním prostředí - pouze přijetím naší hybridity, konstituční provázanosti s ne-lidským můžeme dosáhnout houževnatosti a jen jejím prostřednictvím se pak posouvat směrem ke zdraví lidstva i přírodního prostředí. S myšlenkou nutnosti přijetí vlastní podmíněnosti okolním prostředím se pokusíme hledat způsoby vztahování se k němu. Budeme hledat cesty obnažování vlastní zranitelnosti a zakoušení vzájemné závislosti našeho těla s okolním prostředím.

​​

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Program

Pondělí :

V Dibbaváně se začneme scházet odpoledne (po 16 hodině)

18:30   Přivítání, představení programu jemné rozhýbání, relaxace 

               

19:30   Společná večeře a promítání  (film, dokument vztažený k tématu)

 

Úterý až pondělí

Ráno je možnost samostatné meditace v meditační místnosti. Od 7.30 se podává čaj.

8.30 - 9.30 Ranní jóga

9.30  Snídaně

10.30 - 12.30 Společně a sami v lese I. - pohyb a dech v lese, chůze, přirozený pohyb 

13.00  Oběd
 

15.00-17.00 Společně a sami v lese II. - Les očima a rukama

18.30 Večeře

19.30 - 20.30 Setkání v meditační místnosti - pohyb, dech, hlas a imaginace - integrace

Večer bude vždy probíhat nějaké promítání, povídání k tomu, co jsme zažili.

Úterý

8.30 - 9.30 Ranní jóga

9.30  Snídaně

10.30 - 12.30  Společně v lese  

13.00  Oběd

Cena:

Cena se skládá z 1. příspěvku na ubytování a jídlo 2. platby za program

1. Příspěvek na ubytování a jídlo

přijet můžete na libovolný počet dní, kdykoliv v průběhu týdne přijet a odjet, cenu spočítáme od počtu nocí a snězených jídel.

hradí se přímo v Dibbaváně v hotovosti

800 Kč/den za ubytování, prostory a jídlo za jeden den.

750 Kč/den za  3 a více nocí 

1900 Kč/víkend

Ubytování - je možnost obývat samostatné a jednoduché mnišské cely nebo prostor v podkroví chalupy, který je rozčleněný na menší prostory pro 3-4 osoby. K dispozici bude i obytná maringotka, lze také stanovat na zahradě. 

Strava je vegetariánská (lze upravit dle případných výživových omezení či zaměření -  uveďte prosím v emailu při registraci). K přípravě jídel využíváme především suroviny v bio kvalitě, lokálně vypěstovanou zeleninu a ovoce, strava je chutná, pestrá a výživná. 

Příspevek na ubytování a jídlo prosím uhraďte na místě v hotovosti.

2. program

program zahrnuje šest hodin společného pohybového a tvůrčího zkoumání na podložce i v lese každý den
 

900 kč/den

800Kč/den za tři a více celých dnů pobytu

pátek - neděle 2100 Kč

V případě, že je pro Vás cena vysoká, ale přejete si jet, přihlašte se a domluvíme se na možnostech výpomoci v průběhu soustředění.

Kurzovné se hradí  dopředu převodem, slouží jako rezervace místa na pobyt.

Platbu uhraďte na 2040839002/5500, VS 2307

​​​Přihlášení: info@pohybadech.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

bottom of page