top of page

Somatická dílna: dech, hlas a tekutiny v těle

Na somatická dílně zakusíme práci s tělem skrze pozornost, dech, hlas a jemný, pomalý pohyb. Záměrem dílny je probudit (zvědomit) a uvolnit tři klíčová místa v těle: bránici, bedro-kyčelní svaly (psoas) a pánev.

 

Hledáním spojení s těmi částmi těla, se kterými běžně ve spojení nejsme, podporujeme nejen svou vnímavost, ale především užitečnější a svobodnější pohybové i dechové vzorce. Kombinace práce s pozorností, pohybem, dechem a hlasem působí blahodárně na nervový systém a vede k hlubším formám uvolnění, které občerství celý organismus.

 

Skrze jednoduchá cvičení se postupně zaměříme na bránici, bedro-kyčelní svaly a pánev. Kromě pozornosti nás bude navádět dech, hlas a zapojíme také ideokinesii, tedy přístup, který pracuje s představami a obrazy, které podporují procítění určité části těla.

Ponoříme se do práce s bedro-kyčelními svaly, jedinými svaly, které spojují páteř, pánev a dolní končetiny a zároveň se jedná nejhlouběji položené svaly v těle, které jsou v přímém kontaktu s páteří a vnitřními orgány. Svou povahou jsou bedro-kyčelní svaly chápány spíše jako tekuté a tak se skrze kontakt s nimi spojíme s tekutou kvalitou našeho těla.

 

 

oil-in-water-oil-eye-liquid-abstract-wal
bottom of page