top of page

Lekce

Na lekcích snažím se vyvažovat jemnou technickou práci na jógových pozicích a vinjásách s prožitkem plynulé praxe. Chtěla bych studentům předat solidní základy, na kterých se dá stavět, hledat, experimentovat.

 

Každý člověk začíná s jógou s úplně jinou historií těla, s rozdílným nastavením mysli. Určité věci ale sdílíme – potřebujeme se naučit vnímat gravitaci, přenášet těžiště, zapojovat hluboký stabilizační systém (bandhy), sladit pohyb s dechem a zklidnit mysl. Nejde o to, aby se všichni dostali  do na první pohled stejné ásány. Principy stavění ásán a pohybu  jsou tu  proto, abychom se učili vnímat vlastní tělo, stavět asány „zevnitř“. Za stejně důležité považuji od počátku jógové praxe zakoušet radost z pohybu na vlně dechu. Proto zařazuji do lekcí kratší a jednodušší vinjásy, „dekonstruujeme“ pozdravy slunci na jednotlivé mini-vinjásy, učíme se vnímat přirozený dech a vést dech vědomě a oživovat jím ásány. 

 

V mém rozvrhu mají své místo vedené lekce aštangy a vinjásy. V aštanze pracujeme s předem danými propracovanými sériemi ásán, lekce vinjásy mají otevřenější formu a není zde předem určené pořadí ásán. Lekce vinjásy jsou pro mě takovou laboratoří, podporují tvůrčí přístup k józe a učí nás pochopit návaznost pozic a postupné otevírání těla. Vytvořit smysluplnou jógovou sekvenci je komplexní záležitost - člověk se může zaměřit na určitou oblast těla (ramena, kyčle atd.), nebo rozvíjet určité dovednosti (například rovnováhu).  

 

Učím také aštangu tradičním způsobem a v rozvrhu najdete také lekce majsúru. Tento způsob výuky je charakteristický tím, že se praktikující učí postupně jednotlivé asány a vinjásy pod individuálním vedením učitele. Otevírá se tak možnost bezprostřední konzultace s učitelem tehdy, pokud cítíte v jógové pozici nepohodlí, bolest, nebo si nejste jistí jejím provedením. Jedná se o lekci, kdy každý cvičí ve svém tempu svou vlastní praxi ve skupině podobně naladěných lidí. Je to takové spojení společného cvičení a samostatné praxe, je to souběh různých energií, vzájemná podpora. Je skvělé, že společně mohou praktikovat začátečníci a pokročilí. Majsúr představuje velmi účinnou metodu k bezpečnému a rychlému osvojení si ásán a plynulého toku pohybu, který je pro aštangu charakteristický.

 

 

Individuální lekce představují výborný způsob jak získat  podporu pro vlastní domácí praxi. Jsou vhodné pro ty, kteří  dávají přednost individuální výuce a/nebo se z nejrůznějších důvodů nemohou účastnit skupinových lekcí. Spolupráce může probíhat na pravidelné, dlouhodobé bázi, nebo se může jednat o jednu či více lekcí zaměřených na konkrétní téma. 

 

bottom of page