top of page

Výuka ve škole Jóga jako vědomá cesta je hodně obohacující

Srdcem mé pohybové praxe je plynulý pohyb, v józe je to vinjása (propojení pohybu a dechu, rozhýbané pozice a přechody mezi nimi, postupné vrstevní pohybu).

 

Kromě jógy se věnuji i rozvíjení přirozeného dechu a somatice (Bartenieff/Laban Movement Analysis, BMC) a zajímají mě principy přirozeného pohybu.

Jógu jsem měla možnost studovat se zahraničními i českými učiteli od roku 2006, posledních pět let se věnuji i somatické práci s tělem a hlasem.

 

Zajímá mě pestrost pohybu, jeho schopnost spojit nás s tělem a myslí a zároveň se skrz něj vyjádřit. V józe se zaměřuji na dynamiku a to v celé její škále -  od pomalého a jemného pohybu, po rychlejší, silovější pohyb. Za klíčové ovšem považuji to, aby i náročnější pozice a cesta do nich byla sycená vědomým pohybem a probíhala bez zbytečného úsilí. Vědomý, všímavý pohyb, dech a meditace mi ukazují a učí mě, že vše je nestálé a neurčité a že toto poznávání může přinést klid.


Od roku 2013 do jara 2018 jsem provozovala s Veronikou Švecovou  jógové studio Akasha v Praze na Letné. Naše spolupráce začala projektem Yoganaut, v rámci kterého jsme pořádaly své vlastní workshopy a zvaly zahraniční učitele (Kathryn Budig, Simon Park, Boris Georgiev). V současné době (od roku 2017) spolu s Lucií Königovou a Veronikou Švecovou vedeme vzdělácí jógový kurz pro učitele/ky Jóga jako vědomá cesta, který mě velmi obohacuje v pedagogické i jógové praxi.

Jógu jsem měla za posledních 14 let možnost studovat s různými učitelkami a učiteli,v Praze nejsoustavněji s Lenkou Kýrovou, několik let jsem jezdila na Slovensko za Matějem Jurenkou a nyní studuji s Borisem Georgievem ve Vídni.  Nahlédla jsem také do jógových dílen nejrůznějších zahraničních učitelů  (z aštangistů to kromě Borise byla Kathy Cooper, Nancy Gillgoff, Bobbi Misiti, Andrew Eppler, Kamal Singh, Danny Paradise, Kristina Karitinos-Ireland, Dylan Bernstein, Kirsten Berg a Mitchell Gold). Absolvovala jsem také Svastha yoga therapy (modul zaměřený na dech a nervový systém), ze kterého jsem si odnesla do pohybové  praxe hodně podnětů.  V zimě 2011 jsem absolvovala 5ti týdenní studijní pobyt v aštangové "Mecce",  v Majsúru v jižní Indii.

Ráda se učím nové druhy pohybu, spolu se studiem u Reny Milgrom vstoupil do mého života tanec, zkoušela jsem balancovat na slacklině a před několika lety jsem se  zamilovala do fotbalu (malé kopané), který jednou týdně hraju. Objevuju kouzlo koordinace pohybu s míčem a radost ze společné hry.                                               

                                                                                  (leden 2022)

bottom of page