Výuka ve škole Jóga jako vědomá cesta je hodně obohacující

Praktikuju a učím jógu založenou na propojení pohybu a dechu (vinjása

 jóga). Zajímají mně dynamické směry v józe, aštanga jóga patří do mé pravidelné pohybové a jógové praxe. Mým současným učitelem aštanga jógy, u kterého studuju od roku 2011 je Boris Georgiev. Boris je vnímavý a inspirativní učitel, který působí ve Vídni.  Navštěvovala jsem jeho workshopy pro učitele, intenzivní jógové semináře a v letech 2012-2017 mu pořádala pravidelné jarní a podzimní workshopy v Praze. Boris  na jaře 2017 otevřel dlouho očekáváný systematický výcvik v aštanga józe, kterého se účastním.

Józe se soustavně věnuju od roku 2006 a od roku 2011 jí vyučuju. Předtím jsem několik let praktikovala bojová umění (taekwondo a kungfu) a jógu, kterou jsem cvičila sama podle knihy, jsem vnímala spíš jako doplněk.

Vlastní praxe, zájem o principy pohybu i jógových pozic, bolest a zvědavost mě v roce 2010 dovedly nejprve k jógové terapii, absolvovala jsem kurzy u Lucie Königové a postupně jsem se dostávala k dalším metodám a technikám vědomé práce s tělem a myslí (meditace vipassana, feldenkraisova metoda, body mind centering, gaga movement).

Čtvrtým rokem studuju program Vědomé tělo, který vede Rena Milgrom. Jedná se o vzdělávací a prožitkový program, který se věnuje somatice, Labanově analýze pohybu/Bartenieff. Rena je skvělá tančnice, pohybová terapeutka a erudovaná pedagožka. Program Vědomé tělo kombinuje systematické a intuitivní pojetí pohybu, je prostorem pro zkoumání, hru i soustředěné studium. A od léta 2019 rozvíjím somatickou práci s tělem o hlasovou složku v mezinárodním programu My Body is My Voice.

Od roku 2013 do jara 2018 jsem provozovala s Veronikou Švecovou  jógové studio Akasha v Praze na Letné. Naše spolupráce začala projektem Yoganaut, v rámci kterého jsme pořádaly své vlastní workshopy a zvaly zahraniční učitele (Kathryn Budig, Simon Park, Boris Georgiev). V současné době (od roku 2017) spolu s Lucií Königovou a Veronikou Švecovou vedeme vzdělácí jógový kurz pro učitele/ky Jóga jako vědomá cesta, který mě velmi obohacuje v pedagogické i jógové praxi.

Jógu jsem měla za posledních 14 let možnost studovat s různými učitelkami a učiteli,v Praze nejsoustavněji s Lenkou Kýrovou, několik let jsem jezdila na Slovensko za Matějem Jurenkou a nyní studuji s Borisem Georgievem ve Vídni.  Nahlédla jsem také do jógových dílen nejrůznějších zahraničních učitelů  (z aštangistů to kromě Borise byla Kathy Cooper, Nancy Gillgoff, Bobbi Misiti, Andrew Eppler, Kamal Singh, Danny Paradise, Kristina Karitinos-Ireland, Dylan Bernstein, Kirsten Berg a Mitchell Gold). Absolvovala jsem také Svastha yoga therapy (modul zaměřený na dech a nervový systém), ze kterého jsem si odnesla do pohybové  praxe hodně podnětů.  V zimě 2011 jsem absolvovala 5ti týdenní studijní pobyt v aštangové "Mecce",  v Majsúru v jižní Indii.

Ráda se učím nové druhy pohybu, spolu se studiem u Reny Milgrom vstoupil do mého života tanec, zkouším balancovat na slacklině a předloni na jaře jsem se zamilovala do fotbalu, který jednou týdně hraju. Objevuju kouzlo koordinace pohybu s míčem a radost ze společné hry.                                               

                                                                                  (leden 2020)

 

​​​